Upravit možností cookies


Bazénová chémia

Údržba bazénovej vody nie je zložitá, ale je potrebné používať kvalitné bazénovú chémiu aby ste dosiahli krištáľovo čistej vody po celý rok. Chémia Vám bazén dezinfikuje, zabráni vzniku rias a odstráni nečistoty.

Bazénová chémia je komplexný rad prípravkov či preparátov, vďaka kterým je starostlivosť o sladkú aj slanú vodu v bazéne či vírivke, jednoduchá a vysoko efektívna. Prípravky riešia každý problém s bazénovou vodou a zaisťuje tak jej vysokú kvalitu, čistotu, zdravotnú nezávadnosť a robí ju priezračne čistou. Nasledujúce texty vám poradia, ako správne bazénovú chémiu používať.

DEZINFEKCIA BAZÉNOVEJ VODY

Zaisťuje predovšetkým zdravotnú nezávadnosť vody. Medzi najobvyklejšie patria:
• Chlórová chémia – rokmi preverená nielen pri súkromných bazénoch, ale aj vo veľkých verejných bazénoch. Najčastejšie sú to prípravky vo forme tabliet do bazéna multifunkčné, ktoré tiež zaisťujú vločkovanie nečistôt, prejasňujú vodu v bazéne, stabilizujú hodnoty chlóru, pH a tvrdosti, zamedzujú aj usadeninám. Ďalšími sú štandardné bazénové tablety – chlórové tablety, prípravok chlór šok, ktorý je určený na jednorazové „šokové“ zachlórovanie vody pri problémoch s kvalitou vody a prípravok chlór štart určený na prvotné zachlórovanie vody v novej sezóne.
• Bezchlórová chémia sa stáva stále viac populárnejšou a obľúbenejšou predovšetkým u milovníkov plávania, ktorí z dôvodu alergických reakcií alebo citlivej pokožky, či zvýšenej dráždivosti očí a slizníc, odmietajú chlórovú chémiu. Medzi najobľúbenejšie prípravky patria: Oxi kyslíkové tablety, oxi kyslíkový šok, oxi kryštály – kyslíkový granulát a kyslíkový aktivátor oxi, ten je nevyhnutný pri používaní kyslíkovej chémie.
• Bazén so slanou vodou e ďalší typ dezinfekcie založený na chlóre. Chlór vzniká z bazénovej soli pomocou elektrolýzy a chemickou reakciou, pri ktorej sa chlór uvoľňuje do vody.

ÚPRAVA HODNÔT PH A ALKALITY V BAZÉNOVEJ VODE

Správna hodnota pH a alkalita je skutočným základom pri údržbe vody. Nestačí vodu iba dezinfikovať. Pri hodnotách pH a alkality mimo správneho rozmedzia sa (a to veľmi výrazne) znižuje účinnosť dezinfekcie. To často vyššej spotrebe dezinfekčných prípravkov, zakalením a ďalším problémom s vodou.
• Hodnota pH je podľa skúseností v praxi ideálna medzi 7 - 7,2.
• Ideálne hodnoty Alkality potom medzi 80–120 ppm.

Tieto hodnoty je možné docieliť pomocou nasledujúcich prípravkov:
• pH mínus sníží pH vody
• pH plus zvýší pH vody
• Alkalita plus zvýši celkovú alkalitu vody

ALGICID

Algicid je tekutý prípravok, ktorý je určený na pravidelnú prevenciu vzniku, a aj na odstránenie väčšiny bežne vyskytujúcich sa rias (zelených, čiernych, žltých) v bazénovej vode, ktoré sú schopné prispôsobiť sa na chlór alebo ostatné typy dezinfekcie pri ich normami stanovených bezpečných koncentráciách. Tieto prípravky sú úplne bezpečné a zdravotne nezávadné. V súčasnosti plne nahrádzajú skalicu modrú, ktorá je vysoko toxická. Jej používanie sa s ohľadom na ľudské zdravie pri údržbe bazénovej vody neodporúča!

STABILIZÁTOR TVRDOSTI

Tvrdosť vody je jedným z najdôležitejších faktorov, ktorý priamo ovplyvňuje kvalitu bazénovej vody. Čím tvrdšia voda je, tým viac sa usadzuje vodný kameň na dne a stenách bazéna alebo v potrubí a filtrácii. To môže spôsobiť stvrdnutie pieskovej náplne, a tým znížiť jej účinnosť. Na usadeninách sa môže vytvárať úrodná pôda na tvorbu rias a baktérií, ktoré spôsobujú zelené zákaly vody. Za určitých podmienok môže tiež dôjsť k rozpusteniu týchto usadenín. To následne spôsobí biely až mliečny zákal v bazénovej vode. Pokiaľ napúšťate bazén tvrdou vodou, odporúčame vyskúšať stabilizátor tvrdosti.

VLOČKOVAČ A PREJASŇOVAČ

Vločkovač a prejasňovač vody v bazéne sú ďalšie prípravky, ktoré sa odporúča používať. A to nielen pri už vzniknutých zákaloch, ale predovšetkým ako prevencia. Dezinfekčné prípravky likvidujú organické nečistoty (riasy a baktérie). Avšak nie sú však určené priamo na vyzrážanie týchto aj iných nečistôt na dno bazéna alebo na zachytenie vo filtrácii. Vo vode sa teda môžu následne tvoriť zákaly, a to aj napriek tomu, že voda už neobsahuje živé riasy ani baktérie.
PPrípravok vločkovač a prejasňovač sú flokulanty. Pri preventívnom použití do vody dokážu aj z tých najjemnejších nečistôt utvoriť tzv. vločky a zaistiť ich usadenie vo filtrácii alebo na dne bazéna, kde ich možno potom jednoducho povysávať. Podporujú účinnosť filtrácie a tým zvyšujú kvalitu vody v bazéne.

STABILIZÁCIA CHLÓRU

Stabilizátor chlóru sa používa pri dezinfekcii chlórovanej aj slanej vody. Stabilizácia chlóru sa odporúča v bazéne so slanou vodou, kde je chlór vznikajúci pomocou elektrolýzy a chemickou reakciou. Tento chlór nie je stabilizovaný proti príliš rýchlemu rozkladaniu pôsobením slnečného žiarenia a samovoľnému uvoľňovaniu z bazénovej vody oproti bežne dostupným chlórovým prípravkom (ako sú chlórové tablety do bazéna a pod.), tie stabilizátor chlóru obsahujú už z výroby. Použitím tohto prípravku dosiahnete, ako v prípade slanej vody, tak aj v prípade chlórových prípravkov, na zníženie spotreby chlóru a tiež na zníženie chlórového zápachu vody.

ZAZIMOVANIE BAZÉNA (VODY)

Prípravok zazimovania bazéna je tiež dôležité používať. Vďaka ošetreniu bazénovej vody týmto prípravkom ušetríte každý rok desiatky kubíkov vody a tisíce korún za vodu, ktorá by sa počas zimného odstavenia znehodnotila napr. premnoženými riasami a jarné vypúšťanie vody by vás teda neminulo. Prípravok zazimovaniu bazéna nebráni iba tvorbe rias, ale zabráni aj vytváraniu usadenín a uľahčí tak jarné čistenie bazéna. Aplikovať sa odporúča ako do bazénov so sladkou, tak aj slanou vodou.

Gluc PBS - Průvodce bazénovou vodou

Kontaktujte nás

Kontaktné informácie

  • Pondělí - Pátek: 7:00 až 15:00
  • Adresa: Orlovská 737/125, Ostrava-Heřmanice 713 00

Facebook

- Napíšte nám